abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders anti damping üç silahşör izlenimci içerikli transplantasyon bilgisayar donanım staj raporu pipo cumhuriyet sonrası ekonomik alanda yapılan yenilikler demirleme bulanık dalış seksen günde devri alem özet agrega deneyleri yapılışı nitekim hapsedilme denetim ve ön bürod 18 yüzyılda osmanlı toplum yapısı canlıların ortak özellikleri müdebbir çankaya özet iletişim engellerini aşma yolları kame 34 hava oyunu sabahattin can okek obeb yasa tasarısı atatürk boş zamanlarında ne yapmış akın akın elmaslı toprak yonetimi mikro anı türleri ince bağırsak etobur hayvanlar 182 yapistirma elemanlari 1. mertebeden diferansiyel denklemler seramik malzemeler biyoloji bilimi 3. matematik okuduğunu anlama polis sınav çelik mikroyapıları kara kış başlayış didaktik şiir ileri ekonomik komando revize türk dili ve edebiyatı küçük ölçekli işletmeler turizmde insan kaynakları yönetimi sırılsıklam atatürk sözleri danimarka su ve özellikleri legionella ant ölüp ölüp dirilmek halk şairi nedir satış gücünün eğitimi nevmit hidroelektrik santralleri eksik etmemek işlev yitimi faul ak akçe kara gün içindir isim hakkı risk ve risk yönetimi pragmacı odeon 1.cumhuriyet özlü sözler cause&effect essay engel fikirsiz geceleme 1- yurt sevgisi yazı su sıkıntıları sarsintili masa derebeylik ışık ve madde hikaye çeşitleri 12. sınıf biyoloji 81 ilimizin özelligi kültür ve dogal varlıkları inceleme dünyanın şekli neye benzer turan öğreticilik heder süregelme takrir dörtlü sanat ve zanaat patlak dava açma süresi gereksinme staj raporları bilgisayar kalsit


ALKOLÜN GERÇEKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95354 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALKOLÜN GERÇEKLERİ Alkolün uyuşturucu kadar tehlikeli olduğu genellikle düşünülmez. Hatta bazı kültürlerde alkol dini ve sosyal etkinliklerin önemli bir parçasıdır. Ancak unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki, o da alkolün modern toplumun en önemli problemlerinden birisi olduğudur ve alkol alışkanlığı uyuşturucu alışkanlığı kadar zararlıdır. Alkollü içecekler (bilimsel olarak etil alkol ve ya etanol olarak adlandırılır), çeşitli meyveleri, sebzeleri ya da tohumları fermente ederek elde edilir. Etil alkol saf ve renksiz bir sıvıdır. Alkollü içecekler, renklerini içlerindeki katkı maddelerinden ya da fermantasyon sırasında alırlar. Genellikle biradaki alkol oranı %5’tir. Çoğu şaraplarda bu oran %10-%14 arasında değişir, ancak sherry veya vermut gibi daha konsantre şaraplarda bu oran %20’ye kadar çıkabilir. Damıtılmış içkiler (whisky, votka, rom, cin vb.) önce fermente edilir sonra alkol seviyesini yükseltmek için damıtılırlar. Bu grup içkilerin bazılarında alkol oranı %40’a ulaşmaktadır. Hatta bazı likörler daha bile yoğun olabilir. İçki içmenin etkileri, alkollü içeceğin türünden çok, ne kadar içildiğine göre değişir. Aşağıdaki tabloda, hangi içkiden ne kadar alkol alındığı gösterilmiştir. İçki ml. Alkol Miktarı (%) İçki Miktarı Alkol Miktarı (gr.) Bira (şişe) 5 341 12 13.4 Bira (teneke) 5 355 12.5 14.0 Light bira (şişe) 3.5 341 12 9.4 Light bira (teneke) 3.5 355 12.5 9.8 Şarap 12 142 5 13.4 12 170 6 16.1 Güçlü Şarap 20 56.8 2 8.9 Sert İçkiler 40 28.4 1 8.9 40 35.5 1.25 11.2 40 42.6 1.5 13.4 ALKOLÜN VÜCUDA ETKİLERİ Alkol alındıktan sonra hızla ince bağırsaktan kana karışır. Kana karışan alkol miktarına göre, beyinin çalışmasını yavaşlatır. İçki içen kişinin kanına karışan alkol miktarı, • Belirli bir zamanda ne kadar içtiğine, • Vücut ölçülerine, cinsiyetine, vücut yapısına ve metabolizmasına, • Midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir. Alkol kana karıştıktan sonra, hiçbir yiyecek ya da içecek onun etkisini azaltmaz. Bazen meyve şekeri, alkolün kandan dışarı atılımını hızlandırabilir ve böylece etkisi daha kısa sürer. Normal bir yetişkinin metabolizması saatte 8.5 gr. alkolü (bir biranın 3/2’si) sindirip vücuttan atabilir. Ancak, bu rakam kişinin, fizik yapısına, cinsiyetine, böbreklerinin durumuna ve genetik özelliklerine göre önemli değişiklik gösterir. Etkileri Alkolün ya da herhangi bir Uyuşturucunun Etkisi Aşağıdaki Faktörlere Bağlıdır: • Bir seferde alınan miktar • İçkinin içilme şekli • İçkinin hangi şartlar altında içildiği (yer, kişinin psikolojik durumu, duygusal durumu, yanında başkalarının olup olmaması, herhangi başka bir madde alınıp alınılmadığı (uyuşturucu vb.) Alkolün etkilerindeki en önemli faktör kana karışan miktardır. Aşağıdaki tabloda alkolün kana karışma miktarları ve etkileri gösterilmiştir. Sol tarafta 1 desilitre kana karışan alkol miktarı mililitre... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.