abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders haberleşme tarihçesi gürbüzlük tavuklarda ureme yazıyı ilk bulan konu getto pas rengi 4. sınıf ingilizce sorular erozyonla mücadele açık pembe nüfus nedir sektirme elden argo kelimeler sivas formasyonları imla ve noktalama örüm 0357 finansal maliyet annales ivme vantilatör data show izmir yazılım geliştirme merkezi kotarma tedaş bilişim teknolojisi dersi tevatür can kurban morumtırak peçelemek meşakkatli dik üçgenlerde trigonometrik oranlar mutluluk kitabı para kısıtlaması soğancı dilmek makineleri bakım onarım belediyelerde mali özerklik atik kagit nedir hastane özel şartname köy yeri avrupanın savunma ve güvenlik politikaları mukavemet makinası abbasiler ve türkler bankacılık krizleri yüreği ağzında centilmenlik eskimek ortalamak dolma ten tedriç kaolen kullanım alanları tol inönü bilgisayar teknik servis staj dosyası dalış turizmi dilin işlevleri ilaç olarak kullanılan doğal bileşikler edebi eser inceleme iç asalak postacı telgrafı kim buldu açılar ve çokgenler ölmezlik termik kaynaklar duran agabey süleyman çelebi mesnevisi sıklaşma sarkık zargana çember daire silindir küreselleşmenin yönetime etkisi arka teker limoncu ilaçla yabani ot mücadelesi futur zenne ekran ospf kimya yıllık planı kanguru tabı niteleme dilini tutmak gencecik çakşırlı dikey gecis yalınlaşma klüpler sıkıştırılmak oksijenli ve oksijensiz solunum arasındaki fark cisimcik öks kornea asetilen kaynak öd kesesi dural


BOR MADENİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 95838 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BOR NEDİR? Bor minarelinin bu denli önemli olmasının sebebi hiç kuşkusuz içerdikleri bor elementinin kimi özellikleriyle ilişkili. Kimyasal olarak bor elementini açıklamak istersek; Bor periyodik tabloda B simgesi ile ifade edilir. Atom numarası: 5 Atom kütlesi: 10.81 Erime sıcaklığı: 2300 C Kaynama sıcaklığı: 2550 C Özgül kütlesi: 2.34g/cm3 Yükseltgenme derecesi: +3 Elektron biçimlenmesi: [2] s2p1 İzotopları: 8,10,11,12 Kararlı izotopları: 10,11 Doğal bor: 10B 18.8, 11B 81.2 Siyah renkte metalle ametal arası özelliklere sahip, metalik bir iletkenden çok, bir yarı iletken. Aslında bor oldukça ilginç bir element. Doğada tek başına bulunmuyor. Oksijenle bağ kurmaya yatkın olduğundan pek çok değişken oksijen bileşemi oluşturuyor. Basitten karmaşığa, sonsuz sayıda değişik molekül yapılarına sahip olabilen bu bor oksijen bileşimine bilim dünyasında “borat” deniyor. Borun bu özelliğinden dolayı dogada pek çok, yaklaşık olarak 230 değişik bor minareli bulunuyor. Bu sayı yer bilimcilerinin günümüze kadar saptayabildikleri farklı bileşimli bor minerallerini yansıtıyor. Gelecekte bu sayının tekneloji ile orantılı olarak artması bekleniyor. 19.yy başlarında, Fransız bilim adamları Joseph Louis Gay-Lussac ve Louis Jacques Thenard ile ingiliz bilim adamı Sir Hhumphrey Davy, yaklaşık olarak aynı tarihlerde bor elementini ayrıştırmayı başardılar, dolayısıyla bor elementini keşfetmiş oldular. Ancak 99 saflıktaki ilk kristalize bor, 1909 yılında elde edilebildi. Doğada ekonomik değere sahip büyük rezervlerin bulunduğu yerler sayılıdır. Bir borat rezervinin ekonomik değere sahip olması, bor oksit içeriğine bağlıdır. BORATLARIN KÖKENİ ( OLUŞUMU ) Yer yüzündeki önemli borat yataklarının oluşumu yerbilimciler, barların yer haraketlerinin sıkça görüldüğü gezegenimizi bir kabuk gibi saran levhaların birbirleriyle sınır oluşturdukları levha sınırları boyunca yer aldıklarını ve günümüzden yaklaşık 24 milyon yıl öncesi (neojen) dönemde oldukları saptanmıştır. Dünyanın en büyük bor yatakları kimyasal çökelme sonucu gölsel ortamlarda meydana gelmiştir. Borat yataklarının kil, kiltaşı ve volkanik kül gibi benzer gölsel tortul tabakalarıyla ara katmanlı olarak bulunması etkin volkanizmaya bağlı olarak oluştuklarını bir göstergesidir. Volkanik etkinlikle eş zamanlı olarak oluşan sıcaksu kaynakları ve hidrotermal çözeltiler, bor elementinin oluşması için en uygun ortamlar. Örneğin 19.yy başlarında İtalya’nın Toksana bölgesinde keşfedilen boratların kökeninin volkanik olduğu aptanmıştır. Borat yataklarının kimyasal çökelme sonucu gölsel ortamlarda oluşabilmesi için, volkanik etkinliğin yanısıra boratların birikim oluşturabilecekleri bir havza olması, ayrıza, bölgede kurak yarı kurak bir iklimin hüküm sürmesi bir başka önemli koşuldur. Boratlar suda çözünebilir nitekiktedir. Bunu sonucunda uzun süreler boyunca böyle bir tehlikeden korun... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.