abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kargaburnu kalp unemployment hac sınavı soruları gıda fizibilite raporu karyokinez kanatma zağanos 1995 sezü gün olur yenilenebilir güneş enerjisi ritmik jimnastik freud sigmund su fabrikası tarımsal lojistik haksız ideogram radyo reklamcılığı didinme avrupa birliğinde vergi politikasi sorunlu yarım kalmak örselemek hazreti yunus katılaşma ifşaat kriz sonrası düzenlemeler iskan kanunu litosfer ingilizce ana renkler bilgisayar hukukçu paçalı beydeba kelile ve dimne zabıt üzüm şekeri elektron mikroskopu kor dökmek o yolda jinokoloji paragraf çeşitleri istanbulun yönetim birimleri sert resimsi osmanlıda mimari karartma ömer seyfettinin eserleri ahilik teşkilatı ahşap yapılar peştemal top ağaç matematik kronolojisi müstehzi ileri gelenler sedefli mai ve siyah roman özeti ölmek 1 kg nedir kartal anadolu lisesi hızlı çarpma sistemleri ülke telefon kodları bileşke sergi açmak dyp sonuçları permütasyon dönem ödevi salıverme kırmızı periyodik tablonun tanımı iştahlı ilgi eki coğrafya test şarampol balıklar nasıl boşaltım yaparlar epizot mukaddesat tarımda kullanılan hormonlar derk berilyumun özellikleri ağır sıklet dik üçgen prizmalar 1. dünya savaşında atatürk sahnelenme emsal deoksi nakliyat anaokulu ders planı küpün alanı nasıl bulunur kimyasal değişimler nihan çöpe dönmek gülümsemek inziva çil çil 2005 matematik 1 soruları besin piramidi atatürk biyografi afacan 2005 anayasa değişiklikleri


BESİNLERİ ÇİĞNEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 96089 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇİĞNEME Çiğneme, stomagnatik sistemin en önemli fonksiyonlarından biridir. Mandibulanın çiğneme sırasında ne şekilde hareket ettiğinin bilinmesinin klinik diş hekimliği işlemleri üzerinde fazlaca etkisi olmuştur. Geçmişte mandibulanın hareketlerinin anlaşılması hareketli protezler bakımından önemli kabul edilmiş ve bu şekilde protezlerin hastaların çene hareketleriyle uyumlu olarak yapılabilecekleri düşünülmüştür. Yakın geçmişte çene hareketleri ile ilgili bilgiler bir araya getirilerek artikülatörlerin, protezlerin ve suni dişlerin dizaynında ve yapımında kullanılmıştır. Günümüzde ise çene hareketlerinin önemi sabit protezlerde, periodontolojide, ortodontide ve çiğneme sisteminin ağrılı disfonksiyonlarının tanı ve tedavisinde tam olarak ortaya çıkmıştır. MANDİBULA HAREKETLERİ Mandibula oldukça karmaşık hareketlere sahiptir ve bunların anlaşılması güçtür. Mandibulanın uzaydaki üç düzlemde (frontal, sagittal ve horizontal) hareketlerinin tam olarak açıklana bilmesi için altı serbestlik derecesine gereksinim vardır. Çiğneme ile ilgili ölçümler genelde güç işlemler olarak bilinir. Çiğnemenin anlaşılabilmesi ve üzerinde çalışma yapılabilmesi için bazı teknikler kullanılmaktadır. Bunlar sinematografi, elektromiyografi, fotoelektrik teknikler ve indükleme cihazlarıdır. Doğal dişlerin aşınan fasetleri üzerinde yapılan çalışmalarla da yararlı bilgiler toplanmaktadır. Araştırmacılar antropolojik kafa taslarında aşınmış diş fasetleri üzerinde dahi bu konuda çalışmalar sürdürmüşlerdir. Çiğneme sırasındaki temel çiğneme hareketleri sadece yukarı aşağı yöndeki bir ritmik harekat değildir. Protrusiv ve retrusiv hareketler ile horizontal düzlemde rotasyon hareketi ve mandibulanın yana kayma hareketleri de birlikte görülmektedir. Sagittal düzlemdeki çiğneme darbelerinin izlediği yollar gözlemlendiğinde açılma ve kapanma hareketleri terminal menteşe eksenine göre anterior konumda yer alırlar. Bu hareket yollarına göre çiğneme sırasında salt rotasyon hareketlerinin nadir olarak meydana geldiği ortaya çıkmaktadır. Daha çok eş zamanlı olarak hinge ekseni etrafında rotasyon kayma ve kondillerde rotasyon hareketleri meydana gelmektedir. Kayma hareketi yapan kondil aynı taraftaki diş yüzeylerinde eğrisel aşındırma paternleri oluşturur. Örneğin sağ taraf kondili kayma yapıyor ise sağ taraftaki dişlerde aşınma olur. Aşına diş yüzeyleri incelendiğinde gözlemlenen şey, çiğnemede intercuspal temaslardan daha çok linguale ve bukkale kayma ile oluşan temasların yer almasıdır. Bu yan hareketler sırası ile çenenin açılma, kapanma ve sentrik okluzyonu ile uyumludur. Dişlerdeki aşınma paternleri kişiye özgüdür ve diş çekimi veya okluzyonu etkileyen bir restorasyonla değiştirilebilir. Bu durum çiğneme paternin bir dereceye kadar okluzyona bağlı olduğunu göstermektedir. Frontal düzlemde yetiş... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.