abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders adacık koyden kente gocun neden ve sonucları meslek etiği değişebilir aktarma yaprak resmi kuru kuyu beşinci kol kalsiyum karbonat suzidil zil tesisatı oks kayıtları meşk ağ katmanı sacayağı soğuk demir akıncı tbmm açılışı muhaberat pasif taşıma bitki böcek ilişkisi septisemi atatürk ile ilgili okul şarkılar sandalyeli saman alevi flash actionscript rasyonalizm açık öğretim sınav soruları boşaltım sistemi ile ilgili hastalık ar-ge yardımı su yolu yassı balıklar Antep işi psikolojik sorunlar fen bilgisi dersi elektrik konusu eflatun devlet kadında orgazm staj raporu elit yardımlaşmanın önemi üyelik dıramatik şiir 21haziran keli kızmak miras hukuku ne zaman geliyorsun jalûzi presleme evlendirme santra okuma yazmaya hazırlık eşek sırtı nur yüzlü 1980 sonrası tekstil endüstrisi asal sayıların tarihi 1. inönü savaşı haranı müttehit işlem sırası topuksuz bugunun isini yarina birakma selimiye camii etik günü şir ve yazı derbeder kirecli toprak durup durup 2. dünya savaşı ve türkiye azdırmak 12 hayvan resimli friedrich schiller haydut uygulanma leonardo fibona eşlek rumeli hisarı 20.yy da osmanlı devleti istatisliğin amacı önceki sıraltı dekor sakarya nehri takip 1920lerde iletişim bilgisayar kullanmanın yararları jeneratör devre şeması gelinme bağdat ipek ağacı sirkeli canlılar arası beslenme çevreyi korumak mmc taşınmaz değerleme gıdaklama ilaçla yabani ot mücadelesi dr. wilmut excel makro alüminyum köpük mai ve siyah roman özeti savurma hatice doğan


İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ DERECEDEN DENKLEMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 96863 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

a, b, c gerçel sayı ve a  0 olmak üzere, ax2 + bx + c = 0 biçimindeki her açık önermeye ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem denir. Bu açık önermeyi doğrulayan x sayılarına denklemin kökleri; tüm köklerin oluşturduğu kümeye denklemin çözüm kümesi; çözüm kümesini bulmak için yapılan işlemlere denklem çözme; a, b, c sayılarına da denklemin kat sayıları denir. B. İKİNCİ DERECE DENKLEMİN ÇÖZÜM KÜMESİNİN BULUNUŞU 1. Çarpanlara Ayırma Yöntemi ax2 + bx + c = 0 denklemi f(x) . g(x) = 0 biçiminde yazılabiliyorsa f(x) = 0 veya g(x) = 0 olup çözüm kümesi; Ç = {x | x, f(x) = 0 veya Q(x) = 0 denklemini sağlar} olur. 2. Diskiriminant () Yöntemi ax2 + bx + c = 0 denklemi a ¹ 0 ve  = b2 – 4ac ise, çözüm kümesi ax2 + bx + c = 0 denkleminde,  = b2 – 4ac olsun. a) D 0 ise, denklemin farklı iki gerçel kökü vardır. Bu kökleri, b) D 0 ise, denklemin gerçel kökü yoktur. c) D = 0 ise, denklemin eşit iki gerçel kökü vardır. Bu kökler, Denklemin bu köklerine; eşit iki kök, çakışık kök ya da çift katlı kök denir. ax2 + bx + c = 0 denkleminin kökleri simetrik ise, 1) b = 0 ve a ¹ 0 dır. 2) Simetrik kökleri gerçel ise, b = 0, a 0 ve a . c  0 dır. C. İKİNCİ DERECE DENKLEMİN KÖKLERİ İLE KATSAYILARI ARASINDAKİ BAĞINTILAR ax2 + bx + c = 0 denkleminin kökleri x1 ve x2 ise, D. KÖKLERİ VERİLEN İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMİN YAZILMASI Kökleri x1 ve x2 olan ikinci dereceden denklem; (x – x1) (x – x2) = 0 dır. Bu ifade düzenlenirse, x2 – (x1 + x2)x + x1x2 = 0 olur. ax2 + bx + c = 0 ... (1) denkleminin kökleri x1 ve x2 olsun. Kökleri mx1 + n ve mx2 + n olan ikinci dereceden denklem, (1) denkleminde x yerine yazılarak bulunur. ax2 + bx + c = 0 ve dx2 + ex + f = 0 denklemlerinin çözüm kümeleri aynı ise, ax2 + bx + c = 0 ve dx2 + ex + f = 0 denklemlerinin sadece birer kökleri eşit ise, ax2 + bx + c = dx2 + ex + f (a – d)x2 + (b – e)x + c – f = 0 dır. Bu denklemin kökü verilen iki denklemi de sağlar. ÜÇÜNCÜ DERECEDEN DENKLEMLER A. TANIM a 0 olmak üzere, ax3 + bx2 + cx + d = 0 biçimindeki denklemlere üçüncü dereceden bir bilinmeyenli denklemler denir. B. ÜÇÜNCÜ DERECEDEN DENKLEMİN KÖKLERİ İLE KATSAYILARI ARASINDAKİ BAĞINTILAR a 0 ve ax3 + bx2 + cx + d = 0 denkleminin kökleri x1, x2 ve x3 olsun. Buna göre, C. KÖKLERİ VERİLEN ÜÇÜNCÜ DERECE DENKLEMİN YAZILMASI Kökleri x1, x2 ve x3 olan üçüncü derece denklem (x – x1) (x – x2) (x – x3) = 0 dır. Bu denklem düzenlenirse, x3 – (x1 + x2 + x3)x2 + (x1x2 + x1x3 + x2x3)x – x1x2x3 = 0 olur. ax3 + bx2 + cx + d = 0 denkleminin kökleri x1, x2, x3 olsun. 1) Bu kökler aritmetik dizi oluşturuyorsa, x1 + x3 = 2x2 dir. 2) Bu kökler geometrik dizi oluşturuyorsa, 3) Bu kökler hem aritmetik hem de geometrik dizi oluşturuyorsa, x1 = x2 = x3 tür. n, 1 den büyük poz... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.