abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders lügat türk ve dünya edebiyatında mektup türü büro yönetimi staj tacir hakları eko sistemin bozulmasının sonuçları gübrelik saatçilik kur an da geçen kız cocuk isimleri iletişim araçlarının resimleri halk ozani oynaşma vagon li olayı karşıtçı elektriği kesmek kendini tanıtma ingilizce 2. sınıf toplama meyve suyu üretimi atatürkün liderlik anlayışı 1970li yıllarda ardışık sayı çocuk hakları ile ilgili şiirler akü tünel kalıp şekli artistik jimnastik prokaryotik gen yapısı turnusol rf yayın kara gün doğa tasviri birinci ve ikinci inönü savaşı küreselleşme ve sağlık tercih etmek sanayide alınacak önlemler akış türleri eski paralar almanya profesyonellik açık öğretim soruları ağzından ev cihazları bilgi toplumu ve türkiye acı kavak natürel beynit pikrik asit matematikte sıfır avrupanın savunma ve güvenlik politikaları kastanyet kabadayılık 2. mahmut dönemi paralel ak şemsettin hayatı bent olmak ahu gözlü madame bovary tahsin ayıklanma merkezi doğalgaz tesisatı büro yönetimi sekreterlik adjectives olupbitti anakart bölümleri ve özellikleri gönlü olmak msn calma programı neden sunucu sporda organizasyon cebir bayrak şiirleri statik topraklama didaktik şiir örnekler kesirli problemler likidite riski doğuran hayvanlar cüppe servo kontrol step motor sürücüleri arka vermek cam süsleme alvin toffler karagöz ve hacivatın hayatı ismen Afrikalı gümrükçü köşe dolabı 1.haçlı seferi vatandaş nedir titreşim sistemleri mikoz Rumluk tüme varım bilimsel araştırma örneği safra tasarruf açığı hayal gibi açıkögretim soruları özür çöp enerjisi kurumsuz sadullah paşa


İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ DERECEDEN DENKLEMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 96863 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

a, b, c gerçel sayı ve a  0 olmak üzere, ax2 + bx + c = 0 biçimindeki her açık önermeye ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem denir. Bu açık önermeyi doğrulayan x sayılarına denklemin kökleri; tüm köklerin oluşturduğu kümeye denklemin çözüm kümesi; çözüm kümesini bulmak için yapılan işlemlere denklem çözme; a, b, c sayılarına da denklemin kat sayıları denir. B. İKİNCİ DERECE DENKLEMİN ÇÖZÜM KÜMESİNİN BULUNUŞU 1. Çarpanlara Ayırma Yöntemi ax2 + bx + c = 0 denklemi f(x) . g(x) = 0 biçiminde yazılabiliyorsa f(x) = 0 veya g(x) = 0 olup çözüm kümesi; Ç = {x | x, f(x) = 0 veya Q(x) = 0 denklemini sağlar} olur. 2. Diskiriminant () Yöntemi ax2 + bx + c = 0 denklemi a ¹ 0 ve  = b2 – 4ac ise, çözüm kümesi ax2 + bx + c = 0 denkleminde,  = b2 – 4ac olsun. a) D 0 ise, denklemin farklı iki gerçel kökü vardır. Bu kökleri, b) D 0 ise, denklemin gerçel kökü yoktur. c) D = 0 ise, denklemin eşit iki gerçel kökü vardır. Bu kökler, Denklemin bu köklerine; eşit iki kök, çakışık kök ya da çift katlı kök denir. ax2 + bx + c = 0 denkleminin kökleri simetrik ise, 1) b = 0 ve a ¹ 0 dır. 2) Simetrik kökleri gerçel ise, b = 0, a 0 ve a . c  0 dır. C. İKİNCİ DERECE DENKLEMİN KÖKLERİ İLE KATSAYILARI ARASINDAKİ BAĞINTILAR ax2 + bx + c = 0 denkleminin kökleri x1 ve x2 ise, D. KÖKLERİ VERİLEN İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMİN YAZILMASI Kökleri x1 ve x2 olan ikinci dereceden denklem; (x – x1) (x – x2) = 0 dır. Bu ifade düzenlenirse, x2 – (x1 + x2)x + x1x2 = 0 olur. ax2 + bx + c = 0 ... (1) denkleminin kökleri x1 ve x2 olsun. Kökleri mx1 + n ve mx2 + n olan ikinci dereceden denklem, (1) denkleminde x yerine yazılarak bulunur. ax2 + bx + c = 0 ve dx2 + ex + f = 0 denklemlerinin çözüm kümeleri aynı ise, ax2 + bx + c = 0 ve dx2 + ex + f = 0 denklemlerinin sadece birer kökleri eşit ise, ax2 + bx + c = dx2 + ex + f (a – d)x2 + (b – e)x + c – f = 0 dır. Bu denklemin kökü verilen iki denklemi de sağlar. ÜÇÜNCÜ DERECEDEN DENKLEMLER A. TANIM a 0 olmak üzere, ax3 + bx2 + cx + d = 0 biçimindeki denklemlere üçüncü dereceden bir bilinmeyenli denklemler denir. B. ÜÇÜNCÜ DERECEDEN DENKLEMİN KÖKLERİ İLE KATSAYILARI ARASINDAKİ BAĞINTILAR a 0 ve ax3 + bx2 + cx + d = 0 denkleminin kökleri x1, x2 ve x3 olsun. Buna göre, C. KÖKLERİ VERİLEN ÜÇÜNCÜ DERECE DENKLEMİN YAZILMASI Kökleri x1, x2 ve x3 olan üçüncü derece denklem (x – x1) (x – x2) (x – x3) = 0 dır. Bu denklem düzenlenirse, x3 – (x1 + x2 + x3)x2 + (x1x2 + x1x3 + x2x3)x – x1x2x3 = 0 olur. ax3 + bx2 + cx + d = 0 denkleminin kökleri x1, x2, x3 olsun. 1) Bu kökler aritmetik dizi oluşturuyorsa, x1 + x3 = 2x2 dir. 2) Bu kökler geometrik dizi oluşturuyorsa, 3) Bu kökler hem aritmetik hem de geometrik dizi oluşturuyorsa, x1 = x2 = x3 tür. n, 1 den büyük poz... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.