abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders pul sensörler timur destanı ses telekonferansı kaynakça nedir ölümlük orucun yararları muzlim mekanik tesisat fungus sevme klasik özgeçmiş nallama denetleyici ve düzenleyici sistemler rassal modeller akma aramak imza töreni atatürkün ölçü elemli dolaşmak kutsal kitaplar süt kırı dergi reklamcılığı demirli kimyasal reaksiyonlar peyrev ağyar staj pazarlama şairler dere öss matematik reaksiyon ısısı eski cağlar kumarbaz gergi bağımsız idari otoriteler dengelenmis kuvvet sadakatli telgraf nasıl yazılır inglizce ideological conflict mendel çalışmaları mibzer erozyon en çok hangi bölgelerde borsa işlevleri fransa coğrafi konum anne sevgisi ile ilgili kompozisyon 1299-1453 arasındaki padişahlar beşeri dokusu işin insan hayatındaki yeri genleşme valfleri ödev aritmetik güdülmek atatürk ve ölçü şümul gözletme çatışma gelin teli cumhuriyetin kazandırdıkları 19. yüzyılda yapılan yenilikler 6 sınıf sorular proje temelli öğretim 2001 krizi yarım tarife kaldıran enerji metotlar galeta paralelkenar anayasada kişinin hak ve sorumlulukları erdirme ekşi maya temel anlam atatürk sevgisi şiir kümeleme analizi dil peyniri tky hayvanların soyu guanin on beş yaşında bir kaptan baki gazelleri sekizlik yenilik hareketleri viskozite plastik şekil verme hataları garip el kılavuzu hidrolik santraller rahatlıkla ıspatula akmak nacak aradan çekilmek kritisizm asit yağmurunun oluşumu pervaneci gül yağcı nane ruhu tiğ


0-6 YAŞ ÇOCUKLARIN BEDENSEL-ZİHİNSEL-RUHSAL-SOSYAL GELİŞİMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 98155 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

0-6 YAŞ ÇOCUKLARIN BEDENSEL-ZİHİNSEL-RUHSAL-SOSYAL GELİŞİMLERİ 0-6 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ I. BÖLÜM Bebeklik Dönemindeki Gelişim(0-2 yaş) a- Bedensel Gelişim Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları onların genel gelişimleri hakkında bilgi verir. Ortalama olarak erkek bebekler kızlara göre tüm beden oranları bakımından biraz daha büyüktürler .Bebeğin beden oranalrında görülen değişmeler özellikle birinci yılın ikinci yarısında hızlanır. Doğumdan itibaren incelendiğinde başın en hızlı gelişen organ olduğu görülür. Doğumdan bir yaşına kadar gövde en hızlı büyüyen alanı oluştururken bacaklardaki hızlı büyümenin bir yaşla ergenlik arasında gerçekleştiği görülür Doğuma ortalama ağırlık 3402 gramdır. Doğumdan rastlanabilen en düşük ağırlık 2268 gram en yüksek ağırlık ise 6350 gramdır.Yeni doğanın doğumun ilk günü ya da bunu izleyen iki günde ağırlığının yüzde onu oranında kilo kaybetmesi beklenir. Bebeğin kiloyu onuncu gün dolaylarında yeniden kazandığı görülür. Ağırlık gelişimnin çocuktan çocuğa farklılaştığı dikkati çeker. ilk üç ay içerisinde bebeklerin ortalama olarak haftada 170 gram almaları beklenir. İskelet Gelişimi Yeni doğan 48-50 cm boyundadır. 1-3 yaş arasında boyda ortalama 20,5 cm lik ağırlıkta 4,7 kg lık bir artış gözlenir. Bundan sonra büyüme daha da yavaşalar.3-6 yaşları arasında çocuk yılda 7-8 cmlik ağırlıkta 2,2 kg lık bir artış gözlenir. Yeni doğanın iskelet yapısı önceleri yumuşak kıkırdaktan oluşmaktadır.Kemikleşme olgusu doğum öncesi evreden başalyıp gelişim boyunca süre gelir.Beebklerin iskelet yapıları büyük çapta kemikleşmemiş olduğundan yumşaktır ve kolayca bükülebilir.Bu nedenle basınca karşı daha dirençlidirler. Kas Gelişimi Yeni doğan kız olsun erkek olsun beden büyüklüğü ile orantılı olarak kas liflerine sahiptir. Erkek bebekleri kas doku oranı kız bebeklerinden daha fazladır. TEMEL FİZYOLOJIK GEREKSİNMELER Beslenme Gereksinimi Yeni doğan bebekler ortama olarak günde 7 yada sekiz kez beslenirler. Dördüncü haftadan itibaren bu sayının beş altıya indiği görülür. Çocuğun bir defada çok sütle emzirilmesi gerekmez .Belki en doğrusu azar azar emzirmektir. Bir defada çok sütle emzirilmesi belkide onun midesinde gaz yapabilir. İki yıl süreyle çocuğun emzirilmesi de gereklidir. Uyku Gereksinimi Çocuğun temel fizyolojik gereksinmelerinin başında sayılan uyku çocuğun etkin katkısını gerektirir. Yeni doğan bebekler günde ortalama 16-18 saat uyuyarak zamanlarının %80’ini uykuda geçirirlerken bir yaş bebeklerinde bu süre %50 ye düşmektedir. B- Bilişsel gelişim Dünyayı algılama ve anlamaya dönük zihinsel süreç ve etkinliklerdeki gelişmeye bilişsel gelişim denilmektedir. Piaget’e göre dönem kavramı yaşa bağlı olarak zihinsel gelişimin doğasında ve yapısında ortaya çıkan niteliksel değişikliklerdir. Piaget’in Bilişsel Gelişim Açıklaması P... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.