abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders zurt oks 2. sın sonuç iklim elemanları güneş enrjisi sistemleri ve sistem verim arttırma çalışması mütemadi ittihat ve terakki antimuan ehliyet kitabı dilbilim endülüs emevileri hiççilik dogum meyve isimleri e 1.sınıf ders konuları dünyadaki kanallar 16.yy dünya edebiyatı kromoplast türkiyede sanayi figürlü güç serpiştirme harun reşit kalıtsal eskici hikayesi tazı gibi bayılmak fen bilgisi soru bankası iflâs sedef ressam isimleri vahdettin vatan haini mi piliç köy enstitüleri felsefesi arşidük devşirme nedir kamu finansmanı lisanslama abdulhak hamid tarhan biyoloji ile uzay çalışması astarlamak geçmişten günümüze teknolojik gelişmeler tahlıl sonucu anlamlari oyalanma fırlatma topu ince memed 3 elektirik malzemeler tutkal gibi çakmak osmanlı devletinin gerilemesi göz yuvası senaryo öyküleri metre küp hesabı cografya test soruları mütenazır şairlerimiz düşük alıntı passive ağı ağacı porselen roma imparatorluğu ninni eti senin, kemiği benim fodla hidrometre anayasamızın 3.maddesi ocak rezonans inal ülkemizde müzik kültürü 82 anayasasının sivi 4. sınıf matematik gözletmek wattmetre uykulu efsunkâr endüstri çevresi analizi büro organızasyonun hücrenin bölümleri ve görevleri örgütsel değişim idmanlı acemleşmek maden kömürü malzemelerin geri kazanımı simpson sağ taşım otel yönetim anlaşması hacivatla karagöz vilayet gazete türkiyede reklam kimya konuları kuşaklararası çatışma cem kozlu guneş enerjısınden yararlanma yolları body building ekmekçi avrupada müzik kültürü eşarp


0-6 YAŞ ÇOCUKLARIN BEDENSEL-ZİHİNSEL-RUHSAL-SOSYAL GELİŞİMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 98155 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

0-6 YAŞ ÇOCUKLARIN BEDENSEL-ZİHİNSEL-RUHSAL-SOSYAL GELİŞİMLERİ 0-6 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ I. BÖLÜM Bebeklik Dönemindeki Gelişim(0-2 yaş) a- Bedensel Gelişim Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları onların genel gelişimleri hakkında bilgi verir. Ortalama olarak erkek bebekler kızlara göre tüm beden oranları bakımından biraz daha büyüktürler .Bebeğin beden oranalrında görülen değişmeler özellikle birinci yılın ikinci yarısında hızlanır. Doğumdan itibaren incelendiğinde başın en hızlı gelişen organ olduğu görülür. Doğumdan bir yaşına kadar gövde en hızlı büyüyen alanı oluştururken bacaklardaki hızlı büyümenin bir yaşla ergenlik arasında gerçekleştiği görülür Doğuma ortalama ağırlık 3402 gramdır. Doğumdan rastlanabilen en düşük ağırlık 2268 gram en yüksek ağırlık ise 6350 gramdır.Yeni doğanın doğumun ilk günü ya da bunu izleyen iki günde ağırlığının yüzde onu oranında kilo kaybetmesi beklenir. Bebeğin kiloyu onuncu gün dolaylarında yeniden kazandığı görülür. Ağırlık gelişimnin çocuktan çocuğa farklılaştığı dikkati çeker. ilk üç ay içerisinde bebeklerin ortalama olarak haftada 170 gram almaları beklenir. İskelet Gelişimi Yeni doğan 48-50 cm boyundadır. 1-3 yaş arasında boyda ortalama 20,5 cm lik ağırlıkta 4,7 kg lık bir artış gözlenir. Bundan sonra büyüme daha da yavaşalar.3-6 yaşları arasında çocuk yılda 7-8 cmlik ağırlıkta 2,2 kg lık bir artış gözlenir. Yeni doğanın iskelet yapısı önceleri yumuşak kıkırdaktan oluşmaktadır.Kemikleşme olgusu doğum öncesi evreden başalyıp gelişim boyunca süre gelir.Beebklerin iskelet yapıları büyük çapta kemikleşmemiş olduğundan yumşaktır ve kolayca bükülebilir.Bu nedenle basınca karşı daha dirençlidirler. Kas Gelişimi Yeni doğan kız olsun erkek olsun beden büyüklüğü ile orantılı olarak kas liflerine sahiptir. Erkek bebekleri kas doku oranı kız bebeklerinden daha fazladır. TEMEL FİZYOLOJIK GEREKSİNMELER Beslenme Gereksinimi Yeni doğan bebekler ortama olarak günde 7 yada sekiz kez beslenirler. Dördüncü haftadan itibaren bu sayının beş altıya indiği görülür. Çocuğun bir defada çok sütle emzirilmesi gerekmez .Belki en doğrusu azar azar emzirmektir. Bir defada çok sütle emzirilmesi belkide onun midesinde gaz yapabilir. İki yıl süreyle çocuğun emzirilmesi de gereklidir. Uyku Gereksinimi Çocuğun temel fizyolojik gereksinmelerinin başında sayılan uyku çocuğun etkin katkısını gerektirir. Yeni doğan bebekler günde ortalama 16-18 saat uyuyarak zamanlarının %80’ini uykuda geçirirlerken bir yaş bebeklerinde bu süre %50 ye düşmektedir. B- Bilişsel gelişim Dünyayı algılama ve anlamaya dönük zihinsel süreç ve etkinliklerdeki gelişmeye bilişsel gelişim denilmektedir. Piaget’e göre dönem kavramı yaşa bağlı olarak zihinsel gelişimin doğasında ve yapısında ortaya çıkan niteliksel değişikliklerdir. Piaget’in Bilişsel Gelişim Açıklaması P... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.