abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hanımefendi tahin alaaddin keykubat alice harikalar bilgisayar donanım staj alvin toffler ana baba ütopya ampül icadı can sıkmak mağaza yönetimi televizyon izleme kuralları neler sanatçı ve zanaatkar camiler fatih sultan mehmetin hayatı dyp düşünme becerileri kucaklamak sakatlama şansı dönmek artırılmak havra bilginin önemi mavi şist aynalık morartı tekstıl terbıyesı yurt sevgisi ile ilgili ata sözleri ilâç baz mamur edebiyat test soruları sıra dayağı labaratuvar cephe almak şebeke çeşitleri arama ali okulda adenokarsinom sıvıların basıncı soru samimiyetle namına hegomonya Tacik 9. sınıf biyoloji hayvanları koruma haftası ihsaniye reçine yağı orhan kemal briket ses soğurulması ampermetre yapısı kablumbağa leonardo da vincinin hayatı suyuk kristof kolomb un hayatı ankara şavaşı reynolds sayısı beyin göçleri popülarite kübist emme mahmut esat karakurt çevre bozulması ingilizce sözlük müziğin hayatımızdaki önemi fakül resim kompozisyonu itişmek görüntü aktarma kapsama atatürk,zaman 1.dünya savası yüzde hesapları futbol sahası çevre uzunluğu atatürkün edebiyat hakkındaki görüşleri simple present tense beldeler pozitif bilim nedir ağır almak diksiyon yıldız ucgen motorlar genetiğin uygulama alanları kitap okurken resim canakkale savaşı vakıfname basit meyve boyunca peşin pazarlık ve çanakkale döndüler ulusal tam bölen power point sunumu tabur türk edebiyatı bölümleri komres pireler abuli jeokimya


100 DENİZCİLİK TERİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 98346 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DENİZCİLİK TERİMLERİ 1)Aborda:Bir teknenin diğer bir tekne üzerine veya rıhtıma,iskeleye yanaşmasıdır. 2)Abosa:Akan bir zinciri veya halatı o durumda durdurmak ve tutmak için bosaya vurmak. 3)Açmak:Yakında bulunan bir gemi veya sahilden uzaklaşmak. 4)Alarga:Bir geminin sahilden açıkta yatması. 5)Alesta:Yapılacak veya yaptırılacak bir işin hazırlığı için verilen bir kumandadır. 6)Alma:Filikada kürek çekilirken kürek çekmeyi durdurmak üzere verilen komut. 7)Anele:Gemilerde veya sahilde halat ve parima bağlamak için konmuş bir mapa içinden geçirilmiş demir halkalardır. 8)Apiko:Demirin virasında kaloma boşu alınıp,zincirin deniz derinliğine eşit miktarının denizde kaldığı andır. 9)Avara:Bir teknenin yanaşmış olduğu mevkiden hareket edip açılmasıdır. 10)Bando:Bir yükün veya mataforada mayna edilen bir vasıtanın palanga tirentilerinin bir anda bırakılması anlamında bir emirdir. 11)Bastıka:Tek dilli makara. 12)Baş Bodoslama:Gemilerin omurgadan baş tarafa kaldırılan kaplamalarına birleştiği parçadır. 13)Baş Kasara:Gemilerin baş tarafında ana güverteden yüksek yapılmış rüşvet güvertesine denir. 14)Baş,Kıç Vurmak:Geminin pruvadan aldığı denizler nedeniyle başının kıçının batıp çıkmasıdır. 15)Baş Koltuk:Geminin baş tarafından sahile verilen halattır. 16)Baş Palamar:Geminin baş tarafından verilen ileri kumanda edilen halattır. 17)Beden(Halatta):Halatın iki çıması arasında kalan kısmıdır. 18)Borda:Geminin su üstünde kalan dış kısmıdır. 19)Bölme:Gemilerin,birbirinden perdelerle ayrılmış su geçirmez kısımlarıdır. 20)Burgata:Halat kalınlığı ölçme birimi,bir halatın çevresinin pus cinsinden değeridir. 21)Camadan:Fırtınalı havalarda rüzgarın yelkenler üzerindeki basıncını azaltmak için,yelken yüzeylerini küçültme işlemidir. 22)Ceviz:Birçok usullerle halatların çımalarına,yapılan halat kollarının bedeni etrafında çevrilerek yapılan bir nevi bağdır. 23)Cunda:Serenlerin uç kısımlarına verilen addır. 24)Çamçak:Filikaların suyunu boşaltmak için özel şekilde yapılmış ağaç kepçelerdir. 25)Çarmık:Direkleri bordalardan tutan arma halatlarıdır. 26)Çima:Halatların uç kısmına verilen addır. 27)Demir bedeni:Demirin anelesiyle kolları arasında kalan kısmıdır. 28)Demir Memesi:Demirin kollarının birleştiği ve demirin alt kısmı. 29)Demiri Salpa Etmek:Demirin virasında deniz dibi ile ilişkisinin andır. 30)Demiri Vira Etmek:Demirlenmiş bir geminin demir alması. 31)Demir Kolu:Demirin deniz dibine saplanan tırnaklarının bulunduğu kısmıdır. 32)Demir Loçası:Demir zincirinin içinden geçtiği ve demirin bedeninin içine girdiği bir kovandır. 33)Demir Taramak:Rüzgar ve akıntı etkisi dibe takılı bir demirin dipten kurtularak gemiyle beraber sürüklenmesidir. 34)Dümen Suyu:Gemini hareketinin aksi yönünde kıç tarafından bıraktığı izdir. 35)Flesa:Halatı oluşturan,liflerin bir arada ilk bükümüdür. 36)Fora(yelken,tente,halat):Bir yere bağlı veya donatılmış bir düzeneğin... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.