abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders asmalı biyoloji deney alemci dogal afetlerin zararları fakih erikson fantazi iplikler ilk adım beşme iç yüz ısı köprü ekstrafor lala mustafa paşa söyleyiş bir mum al da derdine yan serpilme ikinci dereceden mülkiyeli ninni türleri tez içeriği gemi montajı yağ üretimi gibi olmak iç anadolu bölgesi bitki örtüsü dünya ekonomi sistemleri demokrasi tehditleri oy hakkı peşinde (veya peşinden) koşmak birbirine düşmek esrarengiz prebiyotik birimler temayül okşanma güz dönemi dala çıka denge şartları almanya hakkında bilgi bahçe mimarisi fransa giysileri revalüasyon amcazade sır küpü paslanmaz çeliklerin özellikleri termit 19 yüzyılda osmanlıda genişleme atomu bulan bilim adamları kara yolları genel müdürlüğü avrupada kurulan türk devletleri çevresel tiyatro kümeler ile ilgili sorular elektrik staj defterleri 9 sınıf türkçe ders notları tes çöz yama pazar odaklılık olma elektronik kart 1 haçlı seferleri atatürkten önce türkiye karamel elektrik iletimi bağırış giyinmek fiberglas demek olmak mündericat metreslik silindirik taşlar haşhaş sallanma rehabilitasyon engelli sanal araba yap fonksıyon sorular hazır tez işletme kurma nasyonal sosyalizm geçindirme illüstrasyon denklem ve denklem sistemi doviz nedir niyazi birinci ilhanlılar dünür inşaatçı çıra sebepsiz kemal bilbaşar hayat seçtirme aile sevgisini anlatan yazı sadakatsiz ebemkuşağı adidas strateji kaşgar tufan demirin paslanma oks ikinci tercihleri ambarlama adnan ötüken beşir ayvazoğlu dirilik


ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 98615 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI Yurtta Barış, Dünyada Barış 1923-1938 yılları arasında uygulanan Türk dış politikasının özelliği, Mustafa Kemal Atatürk tarafından formüle edilerek, onun gözetiminde uygulanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Batılı ülkelerle sosyal, kültürel ve siyasi alanlarda işbirliği yapmak için Atatürk tarafından başlatılan girişim, Atatürkten sonra da devam etmiştir. Gerçekten de, Batılı devletlerin II. Dünya Savaşından sonra kurdukları çeşitli kuruluşlara girmek, Türk dış politikasının başlıca amaçlarından olmuştur. 1923 ile 1938 yılları arasında Türkiye, barışçı dış politikanın en iyi örneğini vermiştir. Dış siyasetimizde dürüstlük, memleketimizin güvenliğine ve gelişiminin korunmasına dikkat, hareket tarzımıza kılavuz olmaktadır. Esaslı düzenleme ve gelişim içinde bulunan bir memleketin, hem kendisinde hem çevresinde barış ve huzuru ciddi olarak arzu etmesinden daha kolay izah olunabilecek bir nitelik olamaz. Bu samimi arzudan esinlenen dış siyasetimizde, memleketin dokunulmazlığını, güvenliğini, vatandaşların haklarını herhangi bir tecavüze karşı bizzat savunabilmek kudreti de, özellikle gözde tuttuğumuz noktadır. Kara ve deniz ve hava ordularımızı, bu memlekette barışı ve güvenliği dokunulmaz bulunduracak bir kuvvette muhafazaya bunun için çok önem veriyoruz...” Mustafa Kemal Atatürk (Söylev ve Demeçler I, 1928) 1923-1938 dönemi Türk dış politikasının önemli yanı, Atatürk dönemi dış politikası olmasıdır. Türk dış politikasında bu dönemin ayrı bir yeri, kendine özgü bazı nitelikleri vardır. Bu dönemdeki dış politika, özellikle Atatürk tarafından formüle edilerek onun gözetiminde uygulanmıştır. Atatürk döneminde izlenen Türk dış politikasının ilk hedefi, kendi kaderine hakim milli bir devlet kurmaktı. Türk unsurunu kapsayan milli sınırlar içinde bir Türk devleti kurmak, Milli Mücadelenin öncülüğünü yapan Mustafa Kemalin başlıca amacıydı. “Milli Türk Devleti” fikri ilk önce bu mücadele sırasında bilinçlenmiştir. 1923-1938 dönemi dış politikasını değerlendirirken 20. yüzyıl başlarında uluslararası sistemde ortaya çıkan büyük değişiklikleri göz önünde tutmak gerekir. Milli Mücadelenin Atatürk tarafından Anadoluda başlatılması bu zaman dilimine denk gelir. Fransız İhtilalinin ürünü olan “özgürlük, eşitlik, kardeşlik” ilkelerinin Avrupaya Napoleon tarafından tohumlarının saçıldığını ve 19. yüzyılda Avrupayı kasıp kavuran ulusçuluk akımının doğal olarak Milli Mücadeleye hareket verdiğini söylemek mümkün. İstiklal Savaşından galip çıkmış, yeni Türk devletinin tartışmasız lideri Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurduğu tek parti CHP (1935e kadar Cumhuriyet Halk Fırkası idi) milletin ve devletin kaderine tam olarak hükmetmişti ve dış politikada Atatürkün görüş, etki ve ağırlığı belirgin olarak hissediliyordu. Bu dönemde dış politika öncelikleri, Lozan Antlaşmasının (1923) genç... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.