abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders nüfuz derinliği hatıra nedir hükmetmek genel af parçacı koordinasyon dersanelerin flambaj 189 yüzyılda olan savaşlar hareketlenmek konak miksödem alın teri 10. sınıf test feodalite özet uçan balonlar arshimed ekmek resmen 2000 yılında ki icatlar ahlaklılık nokta kullanımı olan oldu aile mahkemeleri fizibilite örne maddelerin manyetik özellikleri göre kumaş üret matematik ödevi tınlama katkılı maddelerin geri dönüşümleri gayeli elektrik santrellerinin yeri dünyanın en büyük nehri şanson 2. sinif kurs plani 7 sınıf tarih dersi bilgisayar ve tarım tacil arasız fizik soruları ve cevapları faraday yasası kuran-ı kerim besin döngüsü nedir pıd başında üreter fırfır krom madeni adak adamak pıcasso öğretmenlik uygulaması ışığın yararları maden işletme yöntemleri vahyolunma tavsif köklenme atatürk ün çocukluk gül gibi değiş ab türkiye ilişkisi gündüz milletvekili adayı bozulma osmanlı devleti dağılma dönemi bin yaşa! kilit arabasını düze çıkarmak bitirme ödevi adlî tatil açık kredi amino asit nedir aristotales etik anlayışı İslâm akyuvarların görevleri iğreti tam değer kişisel mekan algısı su projeleri nesil hikayenin türleri capm deniz kurdu bin bir göden miftah ilineksel halk şiiri nedir resimde perspektif müddetsiz torna tezgahı nedir ankara kız meslek lisesi sere harmanlama makineleri kamaştırma bir karar temel jimnastik duruşları santra


ÇİNKO


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 98906 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇİNKO Çinko, periyodik tablonun IIb grubunda yer alan, erime noktası düşük, yaşam için gerekli ve çok geniş kullanım alanı olan bir metaldir. A-DOĞADA BULUNUŞU Çinko, antik çağlardan beri bilinen ancak üretimi ve kullanılması tam anlaşılamadığından diğer metallerle karıştırılan bir elementtir.Metalin ilk tarifi, Strabosun yazdığı Mysia adlı eserin Andriera adlı bölümünde Sahte gümüş olarak yapılmıştır. Bilinen en eski çinko parçası Dakya medeniyetine ait Transilvanyadaki Dortaş harebelerinde bulunan ve %87.52 Zn + %11.41 Pb + %1.07 Fe içeren bir idoldür. M.Ö. 500 yıllarına ait Comeros harabelerinde çinkodan yapılmış iki bileziğe ve M.S. 79da yıkılan Pompei harebelerinde ise çinkoyla kaplanmış bir musluğa rastlanmıştır. M.Ö. 200 yıllarında pirinç, özellikle Romalılar tarafından iyi bilinen bir alaşımdı. Yapım tekniği ZnO içerikli maddelerin redüksiyonu, çinko buharlarının metal bakır üzerinde kondanse edilmesi ve ergitme kademelerinden oluşuyordu.Özellikle alşimistler pirinç yapımını çok iyi biliyorlardı ve amaçları bu alaşımı bakıra, bakırı da altına dönüştürmekti. Avrupada ilk kez Basilluc Valentinius metalik çinkoyu tariflemeden Zinck terimini kullandı.Zinck isminin bir metal olduğu ve bu metalin fiziksel özellikleri Paracelsus tarafından yazıldı.Hintliler 1000-1300 yılları arasında çinkoyu ticari boyutta üretmişlerdir. 17. ve 18. yüzyolda önemli miktarlarda külçe çinko doğudan Portekiz gemileri ile getiriliyor ve Hollandalılar tarafından dağıtılıyordu.Ürün Spelter, Hint kalayı, Caloaem ve Tutaney gibi değişik isimler altında pazarlandı.1745 yılında doğudan gelen ve İsveç açıklarında batan bir gemiden çıkarılan külçeler %98.99 Zn, %0.765 Fe ve %0.245 Sb içeriyordu. A.B.D.de ilk üretim 1835 yılında Arsenal Washington tarafından yapılmıştır. Amerikan hükümeti yapılan tesiste Belçikalı uzmanlarca eleman yetiştirilmesini , çinko metal ve alaşımlarının standartlaşmasını sağlamıştır.İlk ticari üretim ise Belçika prosesine göre 1850de New Jerseyde başlamıştır. İkinci Dünya Savaşından sonra çinko da en büyük gelişmeler kavurmada akışkan yatak ve üretimde ISP(Imperial Smelting Process 1950-1960) uygulamaların başlamasıydı.1960-1980 yılları arasında ise nötr liç artıklarının değerlendirilmesi konusundaki çalışmalar tamamlandı. B-ELDE EDİLME YOLLARI VE ÖZELLİKLERİ Çinko tayininde takip edilen metot;büyük ölçüde çinkonun bulunduğu malzemenin doğasına,çinko miktarına ve analizcinin tecrübesine bağlıdır.Tüm metotlar yalnızca belirtilen malzemeler için doğru sonuç verirler ve tüm çinko içeren demirli malzemeler için geçerli olan tavsiye edilebilecek tek bi metot yoktur.Çinko bileşenleri,cevherden HCl ve HNO3 gibi asitlerle çözümlendirilebilir ve asitte çözünmeyen artık nadiren çinko içerir.Analiz sırasında eğer çinko için gereken önlem alınmazsa bir kısım alüminyum çökeleğinin içinde,bir kısmı da magn... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.