abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders renksizlik zebun damlacık yeni çağda insan hakları sinarit trafolar burgaz ada mesel olmak hac sınavı soruları sinirsiz od ocak boşa çıkmak yol yol fasulye deneyi doğrunun analitik incelenmesi manzum nedir istatisliğin amacı beycesultan onaylı disipline bateri kalite çember klima projesi iran nükleer ışık ve ses kaynakları sertlik ölçüm osmancık özeti dörtgen soruları dinklenme vygostky ders bilim alanları makina staj defter basit makinalar soru araban toprak boya cinli tel dokuma 8.sınıf konuları nakledilme müşteki ev otomasyon sistemleri divan şiiri ve gençler felsefe sorular denizler ve karalar insan kaynakları ve personel şefliği rampalı sunta örtücü boya fen biyoloji organeller fotosentez nedir işkenceci hazmetme düzensiz çoluk çocuk kaynak cesitleri coğrafi bölgeler haritası dostça alternatif akımda güç dinlenme perakende sektöründe c&a eğitim geliştirme çöplük taziye swot analysis örgütlerde zaman yönetimi harita mez kalite yönetim sistemi iç tetkik rüya şiirleri dogal ve yapay ses kaynakları ipi çürük tam değer fonksiyonu Hüt arip elektronik kart payda değerleme ökçe gecekonducu şam milli mücadele dönemi türk dış politikası zekat güç gelmek şerif mardin tasrih etmek çok sesli türk müziği duyma engelliler özet hikaye bir tanem kibritçi kız küf mantarı türk eğitim sisteminde örgüt yapısı ve sorunları değer içme suyundaki kireç teleks asetilen kaynak litrelik öğretmen hikayeleri sınıf boşaltım sistemi ve hastalıkları


TIBBİ ATIKLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 99116 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TIBBİ ATIKLAR Tıbbi tesislerde (hastaneler,sağlık ocakları…) , araştırma birimlerinde ve laboratuvarlarda oluşan tüm atıkları içermektedir.Bunlara ilave olarak küçük veya dağılmış kaynaklar olarak görülen , örneğin evlerdeki tıbbi faaliyetler sonrasında oluşan atıkları da (diyaliz, insulin iğneleri vb.) kapsamaktadır. Tıbbi atıklar tehlikeli olan ve olmayan olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. TEHLİKELİ OLMAYAN KİMYASAL MADDELERİN ATIKLARI Tehlikeli olmayan kimyasal maddelerin atıkları şeker, amino asit, organik ve inorganik tuzların atıklarıdır. ORGANİK MADDELER - Asetatlar (Ca, Na, NH4, K) - Amino asitler ve tuzları - Sitrik asit ve Na, K, Mg, Ca ve NH4 tuzları - Laktik asit ve Na, K, Mg, Ca ve NH4 tuzları - Şekerler İNORGANİK MADDELER - Na ve K bikarbonat - Na, K, Mg ve Ca borat - Na ve K bromürleri - Na, K, Mg, Ca karbonatları - Na, K, Mg, Ca klorürleri - Ca florit - Na, K iyodid - B, Mg, Ca, Al, Si, Fe oksitleri - Na, K, Mg, Ca, NH4 fosfat - Na, K, Mg, Ca silikat - Na, K, Mg, Ca, NH4 sülfatları TEHLİKELİ KİMYASAL ATIKLAR 1 - TOKSİT ATIKLAR - Düşük dozlarda dahi insan için öldürücü, - Geri dönüşümü olmayan bir hastalığa sebep olan ya da belirgin bir katkısı olan, - İyileşebilecek hastalıkları olumsuz yöne dönüştüren kimyasalları içeren atıklardır. Toksisiteyi tanımlayacak değerler: Rat : Oral - LD 50 50 mg/kg İnhalasyon : LC 50 2 mg/1 Tavşan : Dermal - LD 200 mg/kg Örnek : Sitotoksik ilaçlar ve civa içeren atıklar. 2 - KOROZİF ATIKLAR - pH 2.0 olan asitler ve pH 12.5 olan bazlar - Çeliği yılda 1/4 inçten fazla aşındıran kimyasal maddeler Örnek: Kuvvetli asit ya da baz içeren atıklar 3 - YANICI - PARLAYICI ATIKLAR - Oksitleyici, - Parlama noktası 50 Cø`den az olan, - Sürtünme ile alev alabilen, - Nemi absorblayarak alev alabilen, - Kendiliğinden kimyasal değişimlere uğrayarak alev alabilen, maddelerdir. Örnek: Etil alkol, eter, aseton, ksilen ve birçok klorlu çözücü içeren atıklardır. 4 - REAKTİF ATIKLAR - Kararsız ve su ile hızla reaksiyona girerek parlayıcı karışımlar oluşturan, TIBBİ ATIKLAR Tıbbi tesislerde (hastaneler,sağlık ocakları…) , araştırma birimlerinde ve laboratuvarlarda oluşan tüm atıkları içermektedir.Bunlara ilave olarak küçük veya dağılmış kaynaklar olarak görülen , örneğin evlerdeki tıbbi faaliyetler sonrasında oluşan atıkları da (diyaliz, insulin iğneleri vb.) kapsamaktadır. Tıbbi atıklar tehlikeli olan ve olmayan olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. TEHLİKELİ OLMAYAN KİMYASAL MADDELERİN ATIKLARI Tehlikeli olmayan kimyasal maddelerin atıkları şeker, amino asit, organik ve inorganik tuzların atıklarıdır. ORGANİK MADDELER - Asetatlar (... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.