abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ayna simetriği bahce mobilyaları ivaz ıskarta toplumun ortak kullanım alanları alp er tunga ağız tüfeği yoğunluk hesaplama howard pyle koordinatör mühendislik ekonomisi pot gelmek eğitim gönüllüleri vakfı dini piyes iklimlendirme safir gilgameş kimyasal olaylar abap ah şu balkanlar ana sıvıların ve gazların kaldırma kuvveti modüllü kinci 20004 endokronoloji atatürk ün çocuklara olan ilgisi arz odası akut apikal apse vâris 657 Boğa her gün ekip kastanyet ısik düş kurmak makine projeleri milet başını vermeyen şehit teorisyen saptırılma aspur şifalı 1.sınıf veli toplantısı mediterranean policy pompa fabrika sosyal bilgilerin yaraları okuma yazma eğitimine hazırlık etkinlikleri eski zaman kıyafetleri oks sınav sonucu öğrenme ıran sektirme avrupa polis atasözleri ve hikayeleri sesin hayatımızdaki önemi kabalık aynstayn affedilmek yurt sevgisi ile ilgili resimler organik iplik atatürkün karşılaştığı güçlükler yahudi kültürü pat almanca hikaye daktilo vakıfbank homojen nedir kapı zili yapımı mahalli idare yönetimi ısı nın yayılma yolları jeep kimyasal piller çini sır emlak değerleme veli toplantısı guntekin sağa sola dinci 2006 öss soruları dişe diş aa hakim internet ve iletişim kimya staj hemofili çocuk kalbinin özeti esprili savaşkan mimar sinan cami oy çokluğu yazının bulunması fırça gibi boş dönmek ortak pazar yeni çağ tarihi rusya federasyonunun asya kesimindeki özerk cumhuriyetler harfli ifadeler insaflı


ÇANAKKALE SAVAŞININ ÖNEMİ VE SONUÇLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 99706 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇANAKKALE SAVAŞININ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ AÇISINDA DEĞERLENDİRİLMESİ ÇANAKKALE BOĞAZI’NIN ÖNEMİ Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi’nde çok geniş yer kaplayan başkent İstanbul’un giriş kapısını oluştururdu. Ve dünyanın en önemli yollarından birisidir. Öteden beri dünya tarihinin ve dünya politikasının odak noktasında olmuştur. Akdeniz’den Karadeniz’e doğru tek doğal geçiş olarak Çanakkale ve onun uzantısı İstanbul Boğazı, daha önce de dünyanın en önemli deniz trafik yollarından birisini oluşturmaktaydı. Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından yüz milyon nüfuslu bir devletin, Güney Rusya’nın bütün ithalat ve ihracatı akmaktaydı. Dünya Savaşı ile Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nın önemi daha net ortaya koyuldu. Ve düşmanlarımızın batı ve doğu grubu arasında en emin bağlantı yolu değerini kazandı. Boğazlar İstanbul’un giriş kapısını oluşturduğundan; bu kapı her halükârda kapalı kalmak zorundaydı. Çünkü İstanbul’da Osmanlı İmparatorluğunun bütün hayat sinirleri Boğaziçi ve Marmara Denizi üzerinden geçiyordu. Bir Türk savaşının yürütülmesi bu baz olmaksızın uzunca bir süre mümkün olamazdı. Ordunun beslenmesini sağlayan İstanbul’daki fabrikaların buradan uzaklaştırılmasına imkan yoktu. Ve İstanbul’dan sevkıyat yapılmaması Türk cephelerindeki Osmanlı Devletinin gücü kısa bir zamanda felce uğramasına sebep olacaktı. Buna göre Türkiye’nin Direnme gücü ve süresi, Boğazların Türklerin elinde tutulmasına bağlıdır. Çanakkale Savaşının Başlatılma Sebepleri ve İtilaf Devletlerinin Hedefleri Birinci Dünya Savaşı başladığında Almanya, Orta Avrupa’daki pozisyonu nedeniyle İtilaf Devletlerine dahil olan Rusya ile İngiltere ve Fransa’nın direkt irtibatını kesmiş bulunuyordu. Savaşın başarısı, İtilaf cephelerinde birbiriyle etkin bir şekilde yardımlaşmasına bağlı idi. İtilaf Devletlerinin savaşı kısa sürede bitirebilmesi; Rusya’nın güçlü bir şekilde Asya Avrupa cephesinde Almanlara karşı savaşmasıyla mümkündü. Ancak Batının yardımı olmaksızın Rusya bu gücü gösterememekte idi. Bu sebeplerden dolayı Çanakkale Boğazı her zamankinden daha büyük bir önem kazandı. Boğaz yolu açılırsa, Rusya Dünya kaynaklarından faydalanabilecekti. Çanakkale Cephesinin açılmasına sebep olan diğer etkenler ise; •İngiltere ile savaş halinde bulunan Osmanlı, Britanya’nın Yakındoğu’daki pozisyonu için sürekli bir tehdit oluşturuyordu. Süveyş kanalı, İngiliz emperyalizminin şahdamarı idi. Osmanlı’nın Süveyş kanalı ve dolayısıyla Hint denizi yolu üzerindeki baskılara son vermeliydi. İngiltere’nin anavatanıyla Hint Okyanusundaki sömürge ülkeleri birbirine bağlayan köprü olan Mısır vardı ki, o, İngiltere’nin ana direği durumundaydı. Türkiye’nin Filistin sınırına oldukça yakın, sadece ondan Süveyş Kanalı ile ayrılmış olması, İngiltere’yi tedirgin ediyordu. Eğer Süveyş Kanalı ve Mısır , Türklerin eline geçerse, İngiliz dünya İmparatorluğu temellerinde... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.